Evropská komise jedná o zimním energetickém balíčku. O co se jedná?

Posted on Červen 26th, 2017 in Kalkulačka energií by admin


Ceny energií dlouhodobě rostou, a proto se Evropská komise zaměřila na trh s elektřinou a na energetické úspory. Nový zimní energetický balíček byl měl značně posílit roli spotřebitele a více se zaměřit na využívání chytrých technologií. Jak chystaný energetický balíček ovlivní ceny elektřiny a jaké pozitivní změny může spotřebitel očekávat?

 


S návrhem na zimní energetický balíček přišla Evropská komise již loni na podzim. Nyní o něm debatují členské země a europoslanci. Zimní balíček by měl přinést největší změny do evropské energetiky za poslední léta. Primárně se zaměřuje na trh s elektrickou energií a energetické úspory za pomoci využití chytrých technologií.

Čeká nás levnější elektřina?

Evropská energetika usiluje o to, aby se více využívaly obnovitelné zdroje a chytré technologie, které by měly vést k větším úsporám energie napříč celou Evropou. Evropská komise ve svém návrhu také klade důraz na to, aby byla elektřina dostupná všem. To znamená, že chudší vrstvy obyvatel by mohly čerpat určité výhody zejména v podobě nižších cen.

 

V současné době ceny elektřiny a potažmo i ceny plynu klesají. V případě elektrické energie ceny klesly nejvíce za posledních 12 let. Jenomže to úplně neplatí pro koncové ceny energií, do nichž jsou započítávány distribuční poplatky či příspěvky na podporu vybraných zdrojů (OZE). To znamená, že pro spotřebitele ceny energií naopak vzrůstají a to cca o 3 % ročně. Evropská komise doufá, že díky chystaným změnám by koncové ceny elektřiny klesly. Pomoci by mohly například chytré měřáky.

Větší podpora vlastní výroby elektřiny

Zimní energetický balíček by měl podpořit aktivní spotřebitele, kteří se rozhodnou vyrábět vlastní elektřinu pro osobní účely, ale i skladování a další prodej. Aktivní spotřebitelé (tzv. prosumers) nejčastěji k výrobě elektřiny využívají solární panely umístěné na střechách. Díky vlastní výrobě by tak snížili své účty za energie. Tento konkrétní návrh zahrnuje nejen jednotlivce a domácnosti, ale také malé a střední podniky, vlastníky komerčních nemovitostí, školy, nemocnice apod.

Přehlednější účty za eletkřiny

Jak změny pocítí samotní spotřebitelé v zemích EU? Evropská komise naléhá na všechny dodavatele elektřiny, aby zpřehlednili účty za elektřiny. Spotřebitel by tím získal lepší přehled o své spotřebě. Dále by spotřebitelé měli získat přístup k certifikovaným srovnávačům cen. Díky tomuto srovnání cen energií by si spotřebitelé dokázali přesněji porovnat nabídky a podmínky u jednotlivých dodavatelů energií.

 

Tím by se měl ujednodušit i celý proces změny dodavatele elektřiny či dodavatele plynu a změna by navíc měla být zdarma. Výjimkou by byl poplatek v případě předčasného ukončení smlouvy na dobu určitou. I tyto poplatky by však měly být omezené.

 

V současné době mohou spotřebitelé využívat online srovnání cen energií na specializovaných webových stránkách, které nabízí chytré nástroje známé jako kalkulačka plynu nebo kalkulačka elektřiny. Mezi nejvíce využívané srovnávače patří také Úspory.cz, které spotřebitelům v ČR nabízí možnost najít si levnějšího dodavatele elektřiny a dodavatele plynu.


Jaké jsou Vaše zkušenosti? Napište nám je..


Jméno *

Emailová adresa *

TOPlist