Česko se vzepřelo a bankovní daň nezavede

Posted on Duben 30th, 2017 in Půjčky by admin


Možná v Češích přece jen něco dřímá. Novou daň na banky a finanční transakce Česko a Itálie ostře odmítly. Jednodenní summit EU se zabýval hlavně dvěma spornými položkami. Zavedením zvláštní bankovní daně a tím i financováním zvláštního fondu pro případ krizí. Výrazně se kupodivu vyslovilo i Česko. Česká a Italská výjimka zatím prošla a obě země si tak vydobyly, že novou daň zavádět nebudou. Jde o kompromis, protože o zvláštní bankovní dani se bude ještě diskutovat na summitu skupiny G8 složené z nejvyspělejších zemí a také skupiny G20 zahrnující nově sílící státy jako Brazílii a Indii. Bohužel jde tedy jen o odklad a to ještě více nahrává nebankovním institucím a nebankovním půjčkám.


Boje o slovíčka a definice

Slovní bitva se vedla nad textem popisujícím, jak by měli členové EU předkládat do Bruselu k nahlédnutí návrhy jednotlivých národních rozpočtů. Britský premiér David Cameron řekl, že je to věc osobní prestiže. Slíbil, že nikdo neuvidí návrh daného rozpočtu dříve, než do něj nahlédnou poslanci britské Dolní sněmovny. Přijatelná formulace se tedy hledala velice obtížně. Kompromisem je text slibující, že každé jaro se návrhy národních rozpočtů zašlou k nahlédnutí Evropské komisi k posouzení případných dopadů na ostatní země, zvláště zemí eurozóny. Klíčový dodatek zní, že se tak stane „s ohledem na národní rozpočtové procedury“.

Jak to vidí země

Klíčové země jako je Francie a Německo zarputile chtějí kontrolu. Británie se vyjadřuje, že má zájem na stabilitě eurozóny, ale rozpočtová koordinace se jí netýká, protože nepoužívá euro. Polsko euro také nepoužívá a naopak se chce vyhnout tomu, aby se tato eurozóna stala jasnou diktátorskou elitou určující ostatním další směr a kroky. Řešit se budou i sankce pro rozpočtové hříšníky a návrh trestů má připravit unijní prezident Herman Van Rompuy a jeho tým. 27 zemí se shodlo na silnějších sankcích proti Íránu podezřelého z vývoje a výroby jaderných zbraní. Proti Teheránu byly vyhlášeny sankce Radou bezpečnosti OSN, ale EU i USA zostří opatření navíc i k těm, která přijala Rada OSN. Sankce z Bruselu zajistí, aby Írán nedostal ze zahraničí prostředky a technologie k údržbě a rozvoji těžby ropy.

Naštěstí bankovní daň se nebude týkat nebankovních půjček, které už tak mají vyšší úrokové sazby a další poplatky by zvýšili už tak produkt, který se hodí opravdu jen na krátkodobé zajištění financí, například do výplaty nebo na nečekané výdaje. Výhodou ale je, že půjčky jdou vyřídit rychle a online.


Jaké jsou Vaše zkušenosti? Napište nám je..


Jméno *

Emailová adresa *

TOPlist